ALEXANDER WALKER | CONDUCTOR

5-9 September 2019

Recording sessions Elgar: violin concerto (soloist: Alda Dizdari)

Musica Viva, Mosfilm Recording Studios, Moscow

2 October 2019

Britten: Suite on English Folk Tunes A time there was....; Hannah Kendall: Kanashibari; Robin Walker: Hold Hands across the Years; Thomas Ades: Three Studies from Couperin; David Matthews: Aubade; James MacMillan: The Sun Danced

Chamber Choir of Gnessin Institute; Musica Viva; Zaryade Concert Hall, Moscow

17 and 18 October 2019

Elgar: The Dream of Gerontius (soloists: mezzo soprano: Aura Twarowska; tenor: Oliver Johnston; bass-baritone: Marius Bolos) 

George Enescu Philharmonic, Romanian Atheneum, Bucharest

27 October 2019

Tchaikovsky: Fantasy Overture: Romeo and Juliet; Rimsky-Korsakov: Scheherezade

London International Orchestra, St. Judes, London

15 November 2019

Vaughan-Williams: Overture: The Wasps; Elgar: 'cello concerto; Elgar: Enigma Variations

Olsztyn Philharmonic, Olsztyn Philharmonic Hall, Poland

16 November

Ravel: Ma mère l'Oye (Suite); Reinecke: flute concerto; Vaughan-Williams: Serenade to Music; Copland: Appalachian Spring; Lambert: Rio Grande

Abingdon Symphony Orchestra and Choral Society, St. Helen's School, Abingdon.

17 November, 2019

Wagner: Prelude: Die Meistersinger von Nurnberg; Prokofiev: Symphony no. 7

Surrey County Youth Orchestra; venue: tbc

30 November 2019

Tchaikovsky: Marche Slave; Borodin: Symphony no. 2

Royal Acaademy of Music Junior Sinfonia; Duke's Hall, Royal Academy of Music, London.

8 December 2019

Mendelssohn: Symphony no. 3 Scottish; Haydn: trumpet concerto; Elgar: Enigma Variations

Vogograd State Symphony Orchestra; Vogograd Philharmonic, Russia.

14 December 2019

Vaughan: Williams: Fantasia on Christmas Carols and other Christmas Music

Abingdon Symphony Orchestra and Choral Society, Trinity Church, Abingdon.

7 March 2020

Strauss: Four Last Songs; Elgar: Symphony no. 1

Abingdon: Symphony Orchestra, venue: tbc

21 March 2020

Faure: Cantique de Jean Racine; Britten: Rejoice in the Lamb; Durufle: Requiem

Abingdon Choral Society; venue: tbc

28 March 2020

Mussorgsky: Pictures at an Exhibition (arr. Ravel)

Royal Academy of Music Junior Sinfonia; Duke's Hall, Royal Academy of Music, London

29 March 2020

Hindemith: Symphonic Metamorphosis of Themes by Carl Maria von Weber; Weber: Andante and Rondo for bassoon and orchestra; Elgar Romance for bassoon and orchestra (soloist: Rachel Hurst); Mussorgsky: Pictures at an Exhibition (arr. Ravel)

Surrey County Youth Orchestra; venue: tbc

23 April 2020

Beethoven: piano concerto no. 3 in C minor (soloist: Dina Mihai Stefan); Nielsen: Symphony no. 2 The Four Temperaments

Paul Constantinescu Philharmonic; Ploiesti Philharmonic Hall, Romania

29 May 2020

Beethoven: Symphony no. 4; rest of programme: tbc

Timisoara State Symhony Orchestra, Timisoara Philharmonic, Romania.

6 June 2020

Opera Gala

Abingdon Symphony Orchestra and Choral Society; venue: tbc

20 June 2020

Programme: tbc

Royal Academy of Music Junior Sinfonia, Duke's Hall, Royal Academy of Music, London

5 July 2020

Programme: tbc

Surrey County Youth Orchestra; venue: tbc

Please reload

  • facebook
  • twitter

©2017 BY ALEXANDER WALKER